Temprana

Zaawansowana Terapia Neuro-Odruchowa Temprana jest nowatorską metodą rehabilitacji dzieci i dorosłych ze schorzeniami neurologicznymi oraz genetycznymi opracowaną przez Dunkę Lone Sorensen, źródło informacji: http://www.temprana.org/

Temprana łączy osiągnięcia współczesnej medycyny, tradycyjnej medycyny dalekowschodniej oraz wiedzy i doświadczenia Indian z Ameryki Południowej.

Metoda jest kombinacją: neurorefleksologii twarzy, stóp i rąk, terapii mięśniowej
i odpowiedniej diety.

Twórczynią metody terapii Temprana jest Dunka Lone Sorensen, która prowadzi Międzynarodowy Instytut Refleksologii w Barcelonie, jest przewodniczącą stowarzyszenia Globalfacial Reflexology Network. Jej metody pracy zostały przyjęte w 2000 r. przez centrum rehabilitacji “Filadelfia Kurhuset” w Danii (specjalistyczny ośrodek terapeutyczny dla osób z uszkodzeniami mózgu). Lone Sorensen otrzymała 3 tytuły honorowe od organizacji humanitarnej OMHS za wkład w rozwój refleksologii w Argentynie (marzec 2001).

Układ nerwowy jest systemem dynamicznym, stale się zmienia, nawet podczas prowadzenia terapii. Wiadomo, że sieci neuronowe rozwijają się w ciągu całego życia. Odpowiednie bodźcowanie przyspiesza regenerację struktur układu nerwowego. Terapeuci Temprany rękoma stymulują akupunkty, zakończenia nerwowe i pobudzają mięśnie, techniki stosowane w Tempranie wpływają również na funkcjonowanie układów hormonalnego oraz odpornościowego. Terapia nie koliduje z żadnymi procedurami medycznymi.

Głównym celem terapii Temprana jest osiągnięcie znacznej poprawy stanu zdrowia w dolegliwościach mających swoje źródło w komplikacjach okołoporodowych, urazach, bądź też w schorzeniach przewlekłych.

Terapia Temprana jest rekomendowana m.in. w chorobach:

 • mózgowo-naczyniowych,
 • epilepsji,
 • przewlekłych uszkodzeniach mózgu, wylewach i udarach,
 • chorobach neuromotorycznych,
 • chorobach podwzgórza,
 • autyzmie,
 • dystrofiach mięśniowych,
 • stwardnieniu rozsianym,
 • parkinsona,
 • chorobach metabolicznych,
 • depresji,
 • bezsenności,
 • dysfunkcjach narządów wzroku, słuchu i zaburzeniach mowy.

Temprana redukuje nadaktywność, napięcia i niepokój, poprawia funkcje intelektualne i emocjonalne z powodzeniem jest stosowana u dzieci z problemami w nauce i ADHD.

Terapeuta Temprany w odróżnieniu od pozostałych neurorefleksologów, potrafi zaplanować indywidualną, wieloetapową i długoterminową pracę z chorym, zabiegi są precyzyjnie opracowane dla danej osoby. Terapia może być wykonywana przez najbliższych chorego, wtedy to oni wykonują zabiegi, w ciężkich przypadkach nawet codziennie. Taka forma pracy umożliwia pomoc osobom mieszkającym w dużej odległości od specjalisty i obniżenie kosztów terapii. Terapeuta stale nadzoruje przebieg terapii, a może ona potrwać nawet kilka lat.

Dla najlepszego efektu terapii niezwykle ważne jest podjęcie działań możliwie szybko po wystąpieniu objawów schorzenia. Stąd nazwa: Terapia Temprana (’wczesna terapia’), jednak i w późniejszym okresie zaawansowania choroby są osiągane znaczne efekty poprawy stanu zdrowia. Mnogość stosowanych technik aktywizuje różne struktury organizmu, by w rezultacie przywrócić stan homeostazy. W trakcie terapii następuje poprawa sprawności ruchowej i intelektualnej oraz funkcjonowania narządów wewnętrznych i zmysłów. W afazji możemy osiągać poprawę mowy poprzez precyzyjne oddziaływanie na ośrodki Broki i Wernickego. Znacząco zmniejsza się częstotliwość napadów padaczkowych u chorych na epilepsję. Są chorzy u których dzięki Tempranie osiągnięto pełny sukces terapeutyczny: nie przyjmują leków przeciwpadaczkowych, nie mają objawów epilepsji. Znane są przypadki, gdy Terapia Temprana umożliwiła normalne funkcjonowanie dzieciom autystycznym. W zespołach genetycznych daje ona szansę wykorzystania w pełni potencjału i zdolności chorego.

Opisano sytuacje w których ani terapeuci, ani lekarze, czy też rehabilitanci nie spodziewali się w najśmielszych oczekiwaniach, tak znacznej poprawy stanu zdrowia, jaki udało się osiągnąć dzięki Tempranie.

Terapia pozwala poprawić stan zdrowia, jakość życia chorych i ich najbliższych, redukuje obciążenie leczeniem farmakologicznym, pomaga w problemach szkolnych i wychowawczych. Tak naprawdę Temprana może być zastosowana w każdym problemie dziecka czy osoby dorosłej. Wymaga to oczywiście bardzo indywidualnego podejścia.

Temprana jest stosowana z powodzeniem przez terapeutów w wielu krajach, więcej informacji o tej formie terapii w jęz. angielskim znajdą Państwo na stronie: www.temprana.org/uk temprana 1.pdf

Czynniki niezwykle ważne w Terapii Temprana:

1. Stymulacja rozpoczęta tak wcześnie jak to jest możliwe – tuż po narodzinach dziecka, po urazie lub w momencie pojawienia się choroby. Im szybciej zastosowana jest terapia tym lepsze i szybsze efekty.

2. Częstotliwość wykonywania zabiegów: intensywność terapii zależy od danego przypadku; zazwyczaj zabiegi wykonuje się 3-7 razy w tygodniu przez 1-2 godziny dziennie.

3. Konsekwencja i wytrwałość: Zabiegi kilkudniowe, czy parotygodniowe trudno zaklasyfikować inaczej niż wstępną prezentację metody. Temprana to długotrwała, wielomiesięczna, a nawet wieloletnia terapia. Procedury Temprany są bardzo szczegółowo określone i w żadnym wypadku nie mogą być zmieniane

Zabiegi na twarzy wykonuję olejkiem rosa mosqueta pochodzącym z Andów Ameryki Południowej, który ma działanie przeciwzmarszczkowe, odżywcze, uelastyczniające a także przyśpieszające regeneracje blizn oraz skóry zniszczonej np. słońcem, solarium oraz niewłaściwą pielęgnacją. Jest to dodatkowa korzyść jaką Państwo otrzymują w ramach terapii.

Terapie i szkolenia są organizowane również na terenie całego kraju.

Comments are closed.