Guasza (Gua Sha)

Gua ShaGUA SHA to tradycyjna, starożytna chińska technika uzdrawiająca.
GUA – oznacza w języku chińskim skrobać
SHA – oznacza w języku chińskim czerwoną wysypkę
W bardzo ogólnym znaczeniu przetłumaczyć można GUA SHA jako skrobanie skóry ciała aż do powstania zaczerwienia skóry („czerwonej wysypki”)
GUA SHA usprawnia krążenie krwi i limfy a także wspomaga usuwanie związków toksycznych z organizmu. GUA SHA wykonuje się specjalnymi narzędziami (o zaokrąglonych końcach) wykonanymi z rogów zwierząt, jadeitu lub nefrytu. Ciało smaruje się oliwką, rozciera a następnie przystępuje do „skrobania”.

Powstałe na skórze wynaczynienie (zaczerwienienie) jest podobne jak po postawieniu baniek.

Technika ta działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Przynosi szybką ulgę w bólu np. głowy, znosi sztywność, uczucie chłodu, gorączkę. Świetnie działa na spięte mięśnie oraz bóle stawów. Wachlarz zastosowań Gua – Sha jest naprawdę szeroki: masaż tą techniką sprawi, że zapomnisz o chronicznym bólu mięśni karku i grzbietu, infekcjach, przeziębieniach, poprawi krążenie krwi, jakość snu oraz podniesie sprawność fizyczną i psychiczną.
Efekt leczniczy polega na wytworzeniu podczas masażu lokalnego ciepła, czego objawem jest zaczerwienie skóry. Rozgrzane partie ciała zostają pobudzone do intensywnej pracy i regeneracji chorych tkanek. Dostarczane jest więcej tlenu, substancji odżywczych i stymulowane są mechanizmy naprawcze organizmu. Jednocześnie z ciała odprowadzane są toksyny. GUA SHA daje również uczucie rozluźnienia i wewnętrznego ciepła.

Po zabiegu nie należy się kąpać ani używać jakichkolwiek maści, czy kosmetyków. Nie należy się opalać tak długo jak na skórze widoczne są zaczerwienienia.
Dzień po zabiegu zalecane jest picie wody w celu wspomożenia detoksykacji organizmu.

Zabieg odbywa się w pozycji leżącej lub siedzącej.

Przeciwwskazania do GUA SHA :

  • obecność na skórze świeżych ran, krwiaków pourazowych, zapaleń, owrzodzeń
  • zaczerwienienie po opalaniu
  • u kobiet ciężarnych
  • po przebytym zapaleniu zakrzepowym
  • u osób biorących leki przeciwzakrzepowe
  • u osób ze skłonnością do silnych krwawień
  • w czasie menstruacji i 2 dni przed menstruacją

Prawidłowo przeprowadzone zabiegi wymagają często powtórzenia po okresie 1-3 tygodni, nie wcześniej niż  po ustąpieniu zaczerwienień.

Comments are closed.